Światowy Dzień Jajka

Jajko – „bohater” niejednego śniadania od roku 1996 obchodzi swoje święto – Światowy Dzień Jaja, który organizowany jest w każdy drugi piątek października. Ideą stojącą za świętowaniem Dnia Jaja jest wyróżnienie jego zalet oraz kwestionowanie mitu związanego ze szkodliwością jedzenia jajek – tak naprawdę jajka zawierają w sobie ten „dobry” cholesterol.

Jajka, które powinny być obecne w naszej codziennej diecie posiadają wiele naturalnych zalet, są bowiem źródłem witamin oraz pierwiastków mineralnych. Oczywiście liczbę jedzonych jajek należy dostosować do naszych warunków zdrowotnych i wieku, jednak jeśli nie ma przeciwskazań lekarskich, to jajka powinniśmy uwzględniać w swoim jadłospisie i jeść ich do ok. 10 na tydzień *.

Ciekawostki na temat jajek:

  • Surowe jajko stacza się z górki szybciej niż ugotowane! – Dzieje się tak dlatego, iż żółtko przymocowane jest do skorupki chalazą i dzięki temu w czasie obrotu wykonuje właśnie ruchy obrotowe. Żółtko w ten sposób zachowuje punkt ciężkości oraz najmniejszy możliwy moment bezwładności, dzięki czemu stacza się szybciej niż ugotowane jajko.
  • Skorupki jaj nadają się do jedzenia i w dodatku są bardzo zdrowe! Skorupy jaja kurzego zawierają nie tylko sole wapnia, ale również niewielkie ilości pierwiastków, takich jak selen, cynk, miedź i stront.
  • Siarka zawarta w żółtku jaja wchodzi w reakcję ze srebrem ze sztućców – związek ten jest ciemnego zabarwienia, sztućce po kontakcie z żółtkiem natychmiastowo i bezpowrotnie czernieją!
  • Pozbawione skorupki surowe jajko odbija się jak piłeczka. Wewnętrzna powłoka jest elastyczna, zbudowana z podwójnej błony pergaminowej, a płynne wypełnienie zapewnia całości pewną sprężystość.

https://www.doz.pl/czytelnia/a8064-Ile_jajek_mozna_jesc_tygodniowo

 14689162_1101882216532190_2037877241_o
Jajka ugotowane na twardo

 

Światowy Dzień Jajka